Adresa: U Nemocnice 2, Praha 2, 128 08
Telefon: 22496 2219
22496 6751
Fax: 224 921 716
E-mail: onkologie@seznam.cz
www: člen Komplexního onkologického centra
Ambulance: ano
Lůžkové odd.: ano
Laboratoře: ne
Poradenské oddělení biologické léčby nádorových onemocnění
Kontakt: tel.: 724 151 028, e-mail: biolecba@vfn.cz
MUDr. Krásná
přednosta:
prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc. 224 917 830 lubos.petruzelka@vfn.cz
zástupce pro výuku:
doc. MUDr. Bohuslav Konopásek, CSc. 22496 2237 bohuslav.konopasek@vfn.cz
primářka:
MUDr. Eva Sedláčková, MBA 22496 2252 eva.sedlackova@vfn.cz
vrchni sestra:
Zdeňka Dlouhá 22496 6755 zdenka.dlouha@vfn.cz
sekretářka:
Lucie Vápeníková 22496 6751 lucie.vapenikova@vfn.cz
Onkologická klinika zajišťuje komplexní onkologickou léčbu (radioterapii, chemoterapii, imunoterapii, podpůrnou léčbu a paliativní péči) u pacientů s nádorovými onemocněními s přednostním zaměřením na karcinomy prsu, kolorektální a bronchogenní karcinomy. Zajišťuje péči pro geneticky podmíněné nádory a provozuje specializované ambulance pro vybrané skupiny nádorů (karcinoid, thymomy) a vybrané skupiny nemocných (gerontoonkologie, mladší nemocné s karcinomem prsu). V úzké kooperaci se podílí na komplexní léčbě hematologických malignit a nádorů gynekologické a orofaciální oblasti. Organizuje a podílí se na práci mezioborových týmů tak, aby byla zajištěna odpovídající diagnostická, léčebná a dispenzární péče pro nemocné s nádorovými onemocněními. Je zakládajícím členem Komplexního onkologického centra.
Onkologická klinika je mezinárodně respektovanou základnou pro klinické studie fáze I. - III. Klinický výzkum je zaměřen na karcinomy prsu, plic, hlavy a krku a nádory trávicího traktu. Jedním z nosných výzkumných programů kliniky v rámci řešení grantů je využití nekonvenčních zdrojů záření v léčbě zhoubných nádorů a biomodulace účinku radioterapie. Onkologická laboratoř je koncipována jako pracoviště aplikovaného výzkumu, které řeší především otázky radiobiologie ve vztahu k radioterapii zhoubných nádorů a otázky využití částicového záření. Další činností laboratoře je stanovování citlivosti nádorových buněk k jednotlivým protinádorovým lékům a vyšetřování molekulárně biologických faktorů, které ovlivňují účinnost.
Onkologická klinika se v rámci 1.LF UK podílí na řešení onkologického výzkumného záměru MŠMT ČR. Výzkumný molekulárně biologický program je realizován v těsné návaznosti na Ústav biochemie a experimentální onkologie 1.LF UK. Provozuje společnou laboratoř biologie nádorů 1.LF a UMG AV ČR. V mezinárodní spolupráci je Onkologická klinika zapojena do výzkumných programů v rámci EORTC (European Organization for Research and Treatment of Cancer) a CECOG (Central European Cooperative Oncology Group). Je koordinačním centrem pro Českou republiku pro celosvětovou studii adjuvantní hormonální léčby ATLAS. V rámci 6. rámcového programu EU byla vybrána jako centrum podílející se na celoevropské klinické studii MINDACT (Microarray In Node - negative Disease may Avoid ChemoTherapy) společně s prestižními onkologickými centry v Evropě řešící aplikace genetické predikce pro výběr adjuvantní léčby karcinomu prsu. Jedním z nosných výzkumných programů kliniky je využití nekonvenčních zdrojů záření v léčbě zhoubných nádorů a biomodulace účinku radioterapie.
V rámci mezinárodních meziinstitucionálních aktivit úzce spolupracuje s řadou předních světových pracovišť (Institut Julese Bordeta Brusel, Royal Marsden Hospital Londýn, Universitní onkologické centrum Edinburgh, Emory University School of Medicine Atlanta).
Onkologická klinika zajišťuje pregraduální výuku mediků, bakalářské studium a je klinickou základnou pro výuku a stážové pobyty v odbornosti klinické onkologie. Přednášková činnost je zajištěna v českém i anglickém jazyce. V oblasti postgraduální výchovy je klinickou základnou činnosti katedry klinické onkologie IPVZ a zajišťuje studijní pobyty a vzdělávací kursy v rámci činnosti katedry. Zajišťuje stážové pobyty pro zahraniční studenty a lékaře v rámci mezinárodních programů.