Adresa: U Nemocnice 2, Praha 2, 128 08
Telefon: 22496 2233
Fax: 22496 3048
E-mail: radio@lf1.cuni.cz
WWW: http://radio.lf1.cuni.cz/
Ambulance: ano
Lůžkové odd.: ne
Laboratoře: ano
přednosta:
prof. MUDr. Jan Daneš, CSc. 22496 2233 jan.danes@vfn.cz
primář:
MUDr. Josef Hořejš, CSc. 22496 2290 josef.horejs@vfn.cz
ved. laborant:
Sláva Strnad 22496 2266 slava.strnad@vfn.cz
Radiodiagnostická klinika 1. LF UK a VFN je v současné době největší klinikou tohoto druhu u nás. Na klinice pracuje zhruba 110 zaměstnanců (z toho cca 42 lékařů) a vybavení tvoří například 45 rentgenových přístrojů, 2 počítačové tomografy (CT), 2 přístroje pro vyšetření magnetickou rezonancí (MR), 5 ultrazvukových přístrojů, 1 angiografický komplet a 3 mamografy.
Činnost kliniky zahrnuje kromě nukleární medicíny celou oblast diagnostického zobrazování, včetně intervenční radiologie.
Kliniku tvoří 17 pracovišť a oddělení, které vyšetří ročně přibližně 100 tisíc pacientů a provedou zhruba 125 tisíc vyšetření.
Detašovaná rentgenová pracoviště poskytují služby především pro pacienty jednotlivých klinik a oddělení, v jejichž budovách jsou umístěna, většina pracovišť však provádí vyšetření i pro ambulantní pacienty mimo nemocnici.
Některá specializovaná oddělení však provádí vyšetření i pro celou Českou republiku (Neuroradiologické oddělení, CT pracoviště, Angiografické pracoviště, Centrum diagnostiky chorob prsu).
Součástí Radiodiagnostické kliniky jsou i radiodiagnostická pracoviště Fakultní polikliniky.
Jedním z hlavních úkolů současného vedení kliniky je postupná modernizace přístrojového vybavení.
Byly již vyměněny oba CT přístroje, angiografické zařízení, byl zakoupen nový rentgenový přístroj pro Fakultní polikliniku a Kliniku dětského a dorostového lékařství.
Byla dokončena digitalizace a VFN tak pracuje v bezfilmovém provozu. Systémem ePACS je možné posílat obrazy vyšetření do nejdůležitějších nemocnic v ČR. Ve spolupráci s naší klinikou byl uveden do provozu přístroj pro pozitronovou emisní tomografii (PET-CT).
Díky pomoci americké nadace pana Vaska Polaka a jeho rodiny se obměňují průběžně také přístroje v Centru diagnostiky chorob prsu tak, aby centrum zůstávalo jedním z nejmodernějších u nás.
V tomto roce se plánuje nákup dalšího CT přístroje pro kardiologii a obměna další přístroje pro centrální pracoviště.
Činnost kliniky charakterizuje úzká spolupráce s ústavy, klinikami a odděleními 1. lékařské fakulty UK a VFN nejen klinických, ale i teoretických oborů (především v léčebně preventivní péči, ale i na poli vědy, výzkumu a pedagogické práce).
Radiodiagnostická klinika zabezpečuje výuku studentů v magisterském studiu Všeobecného a zubního lékařství v předmětu Radiodiagnostika a Radiodiagnostika a nukleární medicína (IV. ročník) a v bakalářském studiu (II. ročník) Všeobecná sestra (předmět Radiologie a nukleární medicína). Z volitelných předmětů vyučujeme v českém jazyce předmět Zobrazovací metody v klinické praxi a jeho obdobu v anglickém jazyce New Imaging Methods in Clinical Practice, jež slouží k prohloubení znalostí zobrazovacích metod absolventů studia lékařství. Dále učitelé kliniky vedou stáže a semináře v dalších předmětech (chirurgie, biofyzika, interní lékařství) a účastní se jako členové komisí Státních závěrečných zkoušek.
Klinika řeší řadu výzkumných projektů zaměřených především na diagnostiku a léčení nádorů (prsu, jater), onemocnění CNS, vyšetřování magnetickou rezonancí a intervenční radiologii.
Je školícím pracovištěm postgraduálního vzdělávání (v oborech Radiologie a zobrazovací metody, Neuroradiologie a Intervenční radiologie).
Učitelé kliniky jsou školiteli v doktorandských postgraduálních programech. 4 lékaři mají titul Ph.D., 4 lékaři CSc., na klinice jsou 3 docenti a 2 profesoři.